Dlouhé Stráně – Mravenečník

Posted by

W Czechach, w masywie Wysokiego Jesionika znajdziemy nietypową jak na takie miejsce budowlę. Jest nią elektrownia wodna Dlouhé Stráně. Cały ten kompleks został ogłoszony jako jeden z siedmiu cudów Czech. Obiekt ma na swoim kącie kilka rekordów. Działa tu największa w Europie pompoturbina o mocy 325 MW, cała elektrownia generuje też największą moc w całych Czechach dla tego typu obiektu. Z głównego zbiornika położonego wysoko w górach woda ma największy spad w kraju, który wynosi 510,7 m.

Budowa całego kompleksu trwała aż 18 lat i maiła miejsce od 1978 do 1996 roku. Jest trzecią co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową na świecie. Górny zbiornik wybudowano na szczycie Mravenečník na wysokości 1 350 m n.p.m. i jest on główną atrakcją tego kompleksu. Mniejszy zbiornik znajduje się w dużo niżej położonej dolinie, do której prowadzi wąska asfaltowa droga idealna na rower lub hulajnogę, którą można wypożyczyć na górze.

Szczyt Mravenečník jest bardzo łatwo dostępny, dostaniemy się tu kolejką linową z kurortu Kouty nad Desnou, gdzie też możemy zaparkować bezpłatnie samochód. Kolejka jednak nie wywiezie nas na sam szczyt. Górna stacja znajduje się około 4,5 km od górnego zbiornika, ale w ramach biletu dowiezie nas tam specjalny autobus, który kursuje na tym odcinku. Oczywiście całą tą trasę możemy pokonać również pieszo znakowanym szlakiem.

Na górze oprócz wspomnianego zbiornika czekają na nas piękne panoramy na szczyty Jesioników, pasmo Beskidów, Gór Orlickich i Karkonoszy.

GPS: 50.07495, 17.15936

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply