Edmundova soutěska

Posted by

W Czechach, w Górach Połabskich, na obszarze Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (NP České Švýcarsko), na Wyżynie Dieczyńskiej (Děčínská vrchovina) znajduje się piękny przełom rzeki rzeki Kamenice, zwany Edmundova soutěska. Przełom ten pierwotnie nie był dostępny dla turystów, pierwszy raz rzekę w tym miejscu pokonano na tratwach w 1877 roku. Dziś dnem kanionu możemy spacerować znakowanym żółtym szlakiem turystycznym prowadzącym z Hřenska do przełomu Divoká soutěska. Atrakcją jest tu to, że część trasy pokonujemy w łodziach, tzw pychówkach. To właśnie z łodzi możemy zobaczyć Czeską Niagarę, sztuczny wodospad, który uruchamia flisak pociągając za ukryty sznurek.

Edmundova soutěska otoczona jest na odcinku 960 metrów pionowymi skałami o wysokości od 50 do 150 m.Tą głęboką dolinę wyżłobiła erozyjna działalność rzeki, potężny wąwóz powstał w warstwach mezozoicznych piaskowców środkowego turonu. Panują tu specyficzne warunki klimatyczne, które sprzyjają rozwojowi bogatej i rzadkiej szaty roślinnej. Dolne partie przełomu porastają rośliny zimnolubne, a wyższe zbocza skał ciepłolubne. Najciekawsze z nich to: fiołek dwukwiatowy, liczydło górskie, bażyna czarna, widłak wroniec, podrzeń żebrowiec oraz wiele gatunków paproci, mchów i porostów.

GPS: 50.86988, 14.27781

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply