Hrad Doubravka

Posted by

Zamek Doubravka znajdziemy na obrzeżach miasta Teplice, jest to około 15 km na zachód od Ústí nad Labem, między Krušnými horami a Českým středohořím. Zamek powstał około 1478 roku na wzgórzu wysokim na 392 m n.p.m., zwanym Doubravská Hora. Budowla przez wieki należała do różnych rodów i przechodziła różne zmiany w wyniku remontów. Największa rozbudowa zamku miała miejsce w 1626 roku, został wtedy potężnie ufortyfikowany. Warownia najbardziej ucierpiała w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy to była kilkukrotnie oblegana i zdobywana. W 1791 roku zamek stracił swój strategiczny charakter i został przekształcony na mieszkania. W XIX wieku w regionie rozwinęła się prężnie turystyka uzdrowiskowa, a zamek stał się celem wielu wycieczek. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom turystów w 1855 roku, w dawnej sali rycerskiej urządzono restaurację dla kuracjuszy.

W 1884 roku sławny architekt Friedrich Ohmanna dobudował romantyczne przedłużenie budowli, które miało obsługiwać coraz większy ruch turystyczny. Niestety świetność obiektu zniweczył pożar, który tu wybuchł w 1896 roku. Po II wojnie światowej, w okresie socjalizmu właścicielem zamku była Czechosłowacka organizacja obronna Svazarm. Obecnie obiekt administruje Stowarzyszenie Wielozadaniowych Techników Sportu i Aktywności. Utworzyła ono tu swoją siedzibę i studio, z którego transmituje audycje radiowe. Wnętrza zamku nie są udostępnione do zwiedzania, za to możemy nieodpłatnie zwiedzać zamek z zewnątrz i obejść go na około umocnieniami. Do zamku prowadzi wąska asfaltowa droga zamknięta dla ruchu i kilka znakowanych i dzikich ścieżek.

GPS: 50.63865, 13.86029

Zobacz na pełnej mapie Hrad Doubravka

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply