Hrad Jánský Vrch

Posted by

Zamek Jánský Vrch położony w Rychlebských Horach, tuż przy granicy z Polską w niewielkim miasteczku Javorník. Początki tej budowli sięgają XI wieku, kiedy to na tutejszym wzgórzu powstał pierwszy gród obronny. O obecnym zamku pierwsze zapiski pochodzą z XIV wieku. Warownia nie miała zbyt wiele szczęścia, najpierw w 1428 roku najechali go i zniszczyli husyci, a w czasie wojny trzydziestoletniej został zajęty przez Szwedów.

Pierwotnie renesansowy zamek, swój obecny barokowy wygląd zyskał w XVII wieku, otoczono go również pięknymi ogrodami i stał się własnością do II wojny światowej biskupstwa wrocławskiego. Obecnie zamek udostępniony jest do zwiedzania, by zobaczyć wnętrza musimy wykupić bilet, natomiast dziedziniec, ogrody i budowle z zewnątrz możemy podziwiać za darmo. Zamek dla turystów otwarty jest codziennie, oprócz poniedziałków.

GPS: 50.38983, 17.00035

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply