Hrad Kokořín

Posted by

Zamek Kokořín został wybudowany niedaleko miejscowości Kokořín, w regionie środkowoczeskim, około 12 kilometrów na północny wschód od Mělníka. Znajduje się na terenie chronionego obszaru krajobrazowego Kokořínsko. Zamek zbudowano po 1320 roku, prawdopodobnie z inicjatywy czeskiego szlachcica Hyneka Berka z Dubé. W 1426 roku w czasie wojen husyckich został zdobyty i zniszczony. Od tego czasu warownia jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli, ale żadnemu nie udało się wskrzesić budowli. Zamek w 1544 roku został opuszczona i popadał w ruinę.

Dopiero w 1894 roku praski biznesmen Václav Špaček zakupił ruinę, a jego syn dokonał jego rekonstrukcji. Budowla zyskała wtedy wygląd neogotycki. Po II wojnie światowej zamek został skonfiskowany i znacjonalizowany. W rękach państwa czeskiego pozostawał do 2006 roku, kiedy to powrócił w prywatne ręce spadkobierców.

Obecnie odrestaurowany zamek udostępniony jest do zwiedzania. Wysoka 40 metrowa wieża jest świetnym punktem widokowym na Park Krajobrazowy Kokořínsko. W sezonie letnim zamek czynny jest codziennie oprócz poniedziałków, po sezonie czyli późną jesienią, zimą i wczesną wiosną warownie można zwiedzać tylko w weekendy, lub po wcześniejszym umówieniu się z administracją obiektu. Zamek można zwiedzić z przewodnikiem lub samemu. Wstęp jest biletowany. Do zamku nie dojedziemy samochodem, musimy zostawić go na parkingu na dole.

GPS: 50.44032, 14.57664

Zobacz na pełnej mapie Hrad Kokořín

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply