Hrad Lichnice

Posted by

Zamek Lichnice został zbudowany przez Smila z Lichtenburka około 1261 roku i jego pierwotna nazwa brzmiała Lichtenburg. Położony jest w Czechach na terenie Gór Żelaznych. posadowiono go na wzgórzu o wysokości 480 m n.p.m. we wsi Podhradí, w Kraju pardubickim. Zamek został rozbudowany w XIVw. i w 1410 roku został zamkiem królewskim. Jednak 11 lat później zostaje zdobyty przez Husytów i od tej pory traci na znaczeniu i niszczeje. Do zniszczenia budowli przyczynia się też pożar, który wybuchł tu w 1610 roku a potem jeszcze najazd Szwedów w 1646 roku. Po wojnie trzydziestoletniej Ferdynand II Habsburg, nakazuje wyburzyć zniszczony zamek i pozostają po nim jedynie ruiny.

Do dziś zbyt dużo nie zachowało się z potężnej warowni. Możemy jedynie zobaczyć resztki murów obronnych, fragmenty sal i pomieszczeń przyziemia, pozostałości piwnic i część wieży, na której ustawiono platformę widokową. Rozpościera się z niej widok na Železné hory, Kotlinę Czaslawską i dolinę Sazawy. W 1991 roku, ruiny zabezpieczono i przystosowano za opłatą do zwiedzania.

GPS: 49.8791, 15.58585

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply