W Sudetach, w Rychlebskich horach, po czeskiej stronie przełęczy Gierałtowskiej (685 m n.p.m.) znajduje się urocza dolina w której kiedyś tętniło życie. Jeszcze chwilę po II wojnie światowej istniała tutaj wieś Hraniczki, po czesku Hraničky. Na początku w 1785 roku wieś miała niemiecką nazwę Grenzdorf, w 1828 roku przemianowano ją na Gränzdorf a nazwa czeska obowiązuję od 1924 r.
Hraničky położone były między przełęczą Gierałtowską, a szczytem Hraniční vrch, na wysokości 660-730 m n.p.m. Wieś po I wojnie światowej liczyła 300 mieszkańców, znajdował się tu kościół, szkoła i gospoda. Mieszkańcy żyli głównie z pracy w lesie i z pasterstwa, niektórzy szmuglowali różne towary przez pobliską granicę. Wieś po II wojnie światowej przymusowo wysiedlono, a zabudowania popadały w ruinę, w latach 50-tych XX wieku zostały wysadzone przez czechosłowacką armię.
Do dziś zachowało się niewiele, jakieś fundamenty, resztki ścian czy stare studnie. Niewiele też zostało z kościoła, w miejscu gdzie kiedyś stał urządzono miejsce biwakowe. W pobliżu tego miejsca istnieje źródło wody pitnej, które niedawno wyremontowano. Przez Hraniczki przebiega czeski czerwony szlak z Javornika do Żulowej oraz przez Przełęcz Gierałtowską biegnie polski szlak – czerwony i zielony.
Turyści znajdą też tu w górnej i dolnej części doliny dwie wiaty z miejscem na ognisko. Dojechać w to miejsce legalnie możemy szutrową drogą od wioski Nové Vilémovice, od wsi Vojtovice dojazd jest asfaltem, ale za miejscowością ustawiony jest zakaz ruchu.
GPS 50.31181, 16.97227