Praděd – Hrubý Jeseník

Posted by

Najwyższym szczytem Wysokiego Jesionika jest Pradziad, który wybija się na wysokość 1491 m n.p.m. i jest zarazem najwyższym szczytem czeskich Moraw Sudetów Wschodnich i piątą co do wysokości górą w całych Czechach. Jego charakterystycznym znakiem rozpoznawczym jest 162 metrowa wieża przekaźnikowa, w której znajduje się też stacja meteorologiczna, przeszklony taras widokowy oraz restauracja i hotel. Budowla ta zastąpiła dawniejszą kamienną wieżę, która pełniła podobne funkcje.

Z tarasu widokowego, przy dobrej widoczności widać pasmo Karkonoszy, a nawet Tatry. Szczyt jest łatwo dostępny, na przełęcz Hvězda kursują autobusy Karlovej Studánki. Można też tu dojechać własnym samochodem, ale ze względu na wąską szosę ruch odbywa się tu wahadłowo. Z tego miejsca to już spacer na szczyt Pradziada. Na górze można wypożyczyć hulajnogę, którą zjedziemy z powrotem do przystanku autobusowego. Jednak najciekawszą opcją dostania się na Pradziada jest szlak Doliną Białej Opawy, który prowadzi nas przez malowniczy wąwóz w którym możemy podziwiać kilka wodospadów.

GPS: 50.08311, 17.23093

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply