Ruiny zamku Vildštejn

Posted by

Na południe od miejscowości Seč, nad jeziorem Seč I w Górach Żelaznych w Czechach znajdziemy ruiny zamku Vildštejn. Niestety z XIII wiecznej warowni dziś już wiele nie zostało, do tego ruiny są niedostępne do zwiedzania, gdyż znajdują się na stromej skale przy zaporze wodnej. Możemy je tylko zobaczyć z daleka ze wspomnianej zapory. w skale na której wzniesiono zamek wykuty jest obecnie tunel, który prowadzi na koronę zapory.

Pierwszym właścicielem i prawdopodobnie założycielem zamku był Hrabiš z Pabenic. Zamek był w posiadaniu jego rodziny do końca XIV wieku. Kolejni właściciele zamku to Hrabiš z Vildštejna (1382) i Beneš, burgrabia Vildštejna (1383). Pomiędzy rokiem 1404 a 1411 był w posiadaniu Ješíka z Popovce a po jego śmierci zamek przypadł królowi Wacławowi IV. Podczas wojen husyckich zamek został przejęty przez Jana Hertvik Rušinov. W 1499 r warownia została przekazana wraz z Sečem i innymi wioskami przez króla Władysława II Mikołajowi Trčka z Lípy. Po tym czasie zamek został opuszczony i popadł w ruinę.

GPS: 49.83688, 15.6536

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply