Smolný vrch

Posted by

Rychlebské Hory, to bardzo ciekawa kraina położona w Czechach tuż przy granicy z Polską. Jedną z ciekawych propozycji w tym rejonie jest wycieczka na Smolný vrch. Jest on położony na Przedgórzu Paczkowskim, przez Czechów nazywanym Žulovská pahorkatina. Szczyt nie ma zbyt imponującej wysokości, bo osiąga tylko 404 m n.p.m., ale niezbyt forsowny marsz wynagrodzą nam ciekawe widoki, formację skalne i zjawiska geologiczne.

Najciekawsze z nich, to kociołki wietrzeniowe zwane skalnymi misami. Największy z nich ma średnicę około 1,5 m. i metr głębokości, mieści on 65 litrów wody. Tutejsze kociołki zwane są Misami Wenus – Venušiny misky. W 1970 roku całe wzgórze objęto ochroną rezerwatową, ale poprowadzono tu znakowany szlak turystyczny będący odbiciem szlaku zielonego z Vidnavy do wsi Černá Voda. Na skałach dopuszczona jest też wspinaczka, wytyczono tu 16 tras. Na szczycie, na skałach utworzono też punkt widokowy, zabezpieczony metalowymi barierkami.

GPS: 50.33503, 17.14788

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply