Zámek Stránov

Posted by

Zámek Stránov położony jest w Czechach, w miejscowości Jizerní Vtelno koło Mladej Boleslav. Jest to neorenesansowa budowla, która pierwotnie była średniowiecznym zamkiem. Na obecny styl została przebudowana według projektu architekta Josefa Schulza. Wiadomo też, że przed zamkiem średniowiecznym stała w tym miejscu drewniana twierdza. Potwierdzają to zapiski z 1429 roku. To właśnie w jej miejsce Jaroš z Sovojovic zbudował gotycki zamek w latach 1463 – 1468. Nosił on nazwę Nový Stránov.

Przebudowa na styl renesansowy miała miejsce w 1589 roku. Ostatnia modyfikacja rezydencji miała miejsce w latach 1890 – 1894. Warto też wspomnieć, że w 1767 roku obok rezydencji wybudowano kościół św Wacława, którego autorem był słynny praski architekt Filip Heger. Ostatnim właścicielem zamku, przed nacjonalizacją w 1950 roku był prezes fabryki Škody i senator Josef Šimonek, który nabył nieruchomość w 1917 r. Potem Stránov przejął jego syn František.

Po II wojnie światowej funkcjonował tu dom dziecka. Do rodziny Simonka nieruchomość wróciła w 2003 roku. Rok później, mimo że nadal trwały prace modernizacyjne udostępniono go zwiedzania. W sezonie letnim na zamku odbywają się imprezy towarzyskie i kulturalne.

GPS: 50.37281, 14.85584

Zobacz na pełnej mapie Zámek Stránov

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply