Adrszpaskie Skalne Miasto

Posted by

Adršpašské skály położone są w północnych Czechach, przy granicy z Polską i są częścią Gór Stołowych. W Czechach góry te nazywane są Broumovską vrchoviną i tak jak polskie Góry Stołowe wyróżniają się od innych sudeckich masywów ciekawymi formami skalnymi, które w niesamowite kształty uformowała natura.

Adrszpaskie Skalne Miasto, to jedno z najpopularniejszych skalnych miast w Czechach, tłumnie odwiedzane też przez polskich turystów. Zwiedzanie tego miejsca najlepiej rozpocząć w miejscowości Adršpach. Znajdziemy tu duży wygodny i darmowy parking, natomiast opłatę musimy uiścić za wstęp do rezerwatu.

Przez skalne miasto przebiega kilka znakowanych tras, więc można dobrać sobie odpowiedni wariant dla naszych preferencji i kondycji. Sieć szlaków jest tak zorganizowana, by nasza wycieczka mogła się odbyć trasą okrężną i byśmy nie musieli wracać tą samą drogą.

Oczywiście największą atrakcją są tu skalne labirynty, po których marsz ułatwiają nam schodki, drabinki i poręcze. Uformowały tu się też dwa piękne jeziorka. Dolne po którym możemy popływać wypożyczoną łódką i górne, po którym można odbyć spływ tratwą.

Adršpašské skály objęte są ochroną w ramach rezerwatu i oprócz przyrody nieożywionej znajdziemy tu też wiele cennych gatunków fauny i flory, w sumie zidentyfikowano tu 238 pierwotnych gatunków roślin. Natomiast dwa niewielkie wodospady tworzy przepływający tutaj potok górski Metuje.

Na wycieczkę do Adršpachu najlepiej wybrać się na tygodniu, unikniemy wtedy dużego tłoku, bo miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów. Na wędrówkę po Adrszpaskim Skalnym Mieście trzeba sobie przeznaczyć co najmniej kilka godzin jeżeli chcemy je dobrze poznać i zajrzeć we wszystkie zakamarki.

GPS: 50.61077, 16.11644

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply