Brumov

Posted by

Miasto w Czechach w pobliżu polskiej granicy, na południe od Wałbrzycha. Leży nad rzeką Stěnava, w centrum Broumovskej kotliny, w Sudetach Środkowych. U podnóża Broumovskych stěn, należących do Gór Stołowych. Historia miasta sięga połowy XII wieku, a rozkwit zapewnili mu benedyktyni, którzy założyli tu opactwo i miejscowość stała się ośrodkiem handlu. W wyniku wielu pożarów w mieście nie zachowała się średniowieczna zabudowa, za to sporo obiektów w stylu barokowym pochodzi z XIV wieku.

Wtedy to rozbudowano obiekty klasztorne, kościoły i rezydencje. Najbardziej okazałym zabytkiem miasta jest benedyktyński klasztor, drewniany kościół cmentarny pw. Panny Marii wzniesiony w 1450 r., barokowa kolumna maryjna na rynku, dawne gimnazjum klasztorne z 1711 r., domy mieszczańskie z XVI-XIX w., kościół farny pw. św. Piotra i Pawła wzmiankowany w 1258 r. z 1679 r. z wnętrzami z 1757 r. i Stary Ratusz z 1419 roku.

GPS: 50.58474, 16.33308

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply