Broumovské stěny

Posted by

Broumovské stěny, to pasmo górskie w Czechach, położone pomiędzy Skałami Adrszpasko-Cieplickimi a masywem Szczelińca, zaliczane do masywu Gór Stołowych. Pasmo rozpoczyna się na zachodzie szczytem Honskim Špičákiem (652 m n.p.m.), a na wschód od niego najwyższe kulminacje to: Strážná hora (688 m n.p.m.), Loučná hora (647 m n.p.m.), Hvězda, Supí hnízdo, Velká kupa (708 m n.p.m.), Koruna (769 m n.p.m.) i Bożanowski Szpiczak (773 m n.p.m.), który jest najwyższym wzniesieniem Broumowskich Ścian.

Cały teren Broumowskich Ścian objęty jest ochroną w ramach CHKO Broumovsko. Przez najciekawsze formacje skalne, szczeliny i labirynty poprowadzono znakowane szlaki i ścieżki. Chyba najlepszym punktem do rozpoczęcia wędrówki jest szczyt Hvězda (674 m n.p.m.), na którym, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, oraz schronisko „Chata Hvězda”, wybudowane w stylu szwajcarskim. Możemy stąd zaplanować okrężną, kilkugodzinną trasę przez najciekawsze i najbardziej widokowe fragmenty Broumovskich stěn.

GPS: 50.56365, 16.27184

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply