Grupa warowna Dobrošov

Posted by

Praktycznie przez całe pasmo Gór Orlickich biegnie tzw Czechosłowacka Linia Maginota. Systemy bunkrów położone są wzdłuż obecnej granicy z Polską. Dziś zapraszam do grupy warownej Dobrošov, która zwana też Twierdzą Artyleryjską Dobrošov. Zespół bunkrów składa się z siedmiu obiektów i położony jest niedaleko miasta Náchod, we wsi Dobrošov. Jest to bardzo blisko Polski, bo zaledwie kilka kilometrów w linii prostej na południe od Kudowy Zdrój.

Budowa twierdzy rozpoczęto 13 września 1937 roku, ale wtedy udało się jedynie ukończyć tylko trzy obiekty – NDS 72 Můstek, NDS 73 Jeřáb i NDS 75 Zelený. Tutejsze bunkry z zewnątrz nie robią może dużego wrażenia, ale już ich podziemia są niesamowite. Klatki schodowe prowadzą nas kilka pięter w głąb ziemi, gdzie napotykamy ogromny labirynt korytarzy łączących ze sobą stanowiska ogniowe. Najlepsze jednak jest, że możemy to wszystko zwiedzać zupełnie sami, bez żadnego przewodnika. Gdy dodatkowo trafimy na niewielki ruch turystyczny, to jest szansa, że w podziemiach będziemy zupełnie sami. Twierdzę możemy zwiedzać tylko w sezonie letnim, opiekunem tego miejsca jest Muzeum Regionalne w Náchodzie.

GPS: 50.40248, 16.20232

Zobacz na pełnej mapie Grupa warowna Dobrošov

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply