Hora Matky Boží Králíky

Posted by

Na granicy Gór Orlickich i Masywu Śnieżnika, po czeskiej stronie Sudetów, nad miastem Králíky wznosi się klasztor Góra Matki Boskiej. Wzniesienie ma 760 m n.p.m. i rozciągają się z niego piękne widoki. Już od 1648 roku, góra stałą się celem pielgrzymek, więc w 1696 zaczęto tu wznosić świątynię, i ukończono ją cztery lata później.

Przez lata budowla była rozbudowywana aż w końcu utworzono tu klasztor Redemptorystów ze Świętymi Schodami, które pokonuje się na kolanach. Po II wojnie światowej, gdy Czechosłowacja była krajem komunistycznym w klasztorze funkcjonował obóz internowania dla zakonników z klasztorów całego kraju. Do zakonników obiekt powrócił w 1989 roku, którzy jednak w 2009 roku przenieśli się w inne miejsce, a klasztorem opiekuje się już tylko jeden ksiądz.

Do obiektu dojedziemy samochodem wąską asfaltową drogą, a przed świątynią znajdziemy spory darmowy parking z toaletami. Zwiedzenia teoretycznie jest odpłatne 100 Kc, ale nikt nie pobierał opłaty. Oprócz zabytkowej świątyni warto tu przyjechać dla widoków.

GPS: 50.07465, 16.78242

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply