Hrad Bezděz

Posted by

W Czeskim Raju pomiędzy miejscowościami Czeska Lipa i Mladá Boleslav na wysokim wzgórzu już z oddali widać ogromną gotycką warownię. Bezděz jest jednym z najważniejszych i najcenniejszych zabytków gotyckich w Czechach. Na miejscu mamy możliwość zobaczyć pałac królewski z unikatową kaplicą z wieloma gotyckimi detalami architektonicznymi, pałac burgrabiego i inne części zamku. Potężna 35 metrowa wieża mieszcząca też salę rycerską oferuje nam piękne widoki na Czeski Raj. Przy dobrej widoczności zobaczymy nawet wierzchołki Gór Izerskich i Karkonoszy.

Zamek powstał za sprawą króla Przemysława Ottokara II. Prace budowlane rozpoczęto w 1264 roku, a ukończono w 1278 roku. Położenie na wierzchołku wzgórza o wysokości 604 metrów, sprawiało, że utrudniony dostęp wpłynął na to, że w przeszłości nie był przebudowywany i zachował swój oryginalny wygląd. Zamek możemy zwiedzać z przewodnikiem, wycieczka trwa wtedy około 50 minut. Możliwe jest też samodzielnie zwiedzanie, wtedy w kasie otrzymamy broszurę, która poprowadzi nas przez wszystkie zakamarki budowli. Zamek czynny jest od kwietnia do października a bilet wstępu kosztuje około 90,00 CZK, dla dla rodzin, uczniów i seniorów przewidziano zniżki.

GPS: 50.53901, 14.7198

Zobacz na pełnej mapie Hrad Bezděz

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply