Hrad Kolštejn

Posted by

Zamek Kolštejn położony jest, na północnych Morawach, w masywie Jeseníka, w miejscowości Branná. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1325 roku i w tym że roku został on prawdopodobnie wybudowany. Zbudowała go rodzina Wustenhube w celu ochrony szlaku handlowego. Przez kilka wieków zamek należał do kilku rodów i był kilkukrotnie przebudowywany. Przez wieki nie był atakowany i dopiero podczas wojny trzydziestoletniej był wykorzystany militarnie.

W 1926 roku zamek strawił pożar. Po odbudowie służył przed II wojną światową organizacjom chrześcijańskim, a także jako kino. Po II wojnie światowej został przejęty przez państwo i okresie socjalizmu trochę podupadł. Dziś odrestaurowany udostępniony jest odpłatnie do zwiedzania. Wewnątrz zachowały się oryginalne ozdoby sztukatorskie i fragmenty fresków. W okresie letnim na dziedzińcu i wokół zamku odbywają się liczne imprezy historyczne i kulturalne.

GPS: 50.15116, 17.01161

Zobacz na pełnej mapie Hrad Kolštejn

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply