Hrad Okoř

Posted by

Około 15 kilometrów na północny zachód od czeskiej Pragi, nad Zákolanskýim potokiem, w wiosce Okoř, znajdziemy ruiny średniowiecznej warowni. Zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku w miejscu dawnej drewnianej kaplicy. Jest to jeden z nielicznych zamków, który nie został wybudowany na wzgórzu, tylko w dolinie.

Budowla przez wieki zmieniała właścicieli, a w XV wieku została rozbudowana. Ostatni właściciele Okořskiego zamku, jezuici z praskiego Clementinum przebudowali go na klasztor, jednak gdy w 1773 zlikwidowano zakon, obiekt częściowo rozebrano, a materiał sprzedano. Reszty zniszczenia dokonała natura, nie zabezpieczone mury ulegały coraz większej dewastacji, aż w końcu zawaliła się połowa wieży.

W czasach współczesnych ruiny częściowo zrekonstruowano, zabezpieczono i udostępniono do zwiedzania, które odbywa się z przewodnikiem. W pobliżu zamku w wiosce urządzono duży, odpłatny parking dla turystów.

GPS: 50.16397, 14.25514

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply