Hrad Soviniec

Posted by

Położony pośród malowniczych wzgórz czeskiego Niskiego Jesionika (Nízký Jeseník) Zamek Soviniec, wybudowano w XIII wieku w niewielkiej miejscowości Jiříkov. Na przestrzeni wieków zamek był niejednokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.

Budowla była bardzo ważną ważną husycką warownią, która dzielnie stawiała opór różnym armiom, dopiero w czasie wojny trzydziestoletniej uległ wojskom szwedzkim. Mimo to zamek nie odniósł zbyt wielkich zniszczeń i do dzisiejszych czasów zachował się w niezłej kondycji.

W czasie II wojny światowej w zamku stacjonował odział SS, który jego część zaadoptował na więzienia. W czasach socjalizmu zamek stał się ostoją wolności i wystawiano w nim zakazane dzieła czeskich artystów. Obecnie zamek jest gruntownie odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania, na jednej z baszt urządzono taras widokowy, z którego możemy podziwiać okolicę.

W baszcie znajdziemy też potężną kolekcję drewnianych turystycznych znaczków. Zamek w sezonie tętni też życiem, organizowanych jest tu wiele imprez kulturalnych i historycznych.

GPS: 49.8374, 17.24604

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply