Hrad Zvířetice

Posted by

W Czechach, na prawym brzegu rzeki Izery, około 4 km w kierunku północnym od miasta Mlada Boleslav, w wiosce Podhradí, znajdziemy ciekawe ruiny wczesnogotyckiego zamku z XIV wieku. Warownia należy do krainy Czeski Raj i powstała prawdopodobnie w pierwszej dekadzie XIV wieku na polecenie Markvartica Zdzisława. Był on synem burgrabiego zamku Praskiego Havla z Lemberka i jego małżonki błogosławionej Zdzisławy.

Pierwotna budowla była stylu późnogotyckim, ale w okresie renesansu został przebudowany na renesansowy zamek warowny. Zamek przestał istnieć w wyniku wielkiego pożaru, który wybuchł tu w 1720 roku i strawił go doszczętnie. Pożar wybuchł w wyniku uderzenia pioruna. Zamek nie został już odbudowany i zamienił się w ruinę.

Dziś możemy jedynie zobaczyć fragmenty wieży i zabudowań zamkowych, oraz pozostałości murów obronnych. Wieża jest dostępna dla turystów i czeka na na niej piękna panorama Czeskiego Raju i doliny rzeki Izery. Wstęp na teren zamku jest odpłatny i kosztuje około 40 CZK, ale opłata jest pobierana tylko w sezonie turystycznym, w mniej popularnych miesiącach wejdziemy tu bez opłat.

GPS: 50.46805, 14.91578

Zobacz na pełnej mapie Hrad Zvířetice

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply