Hraničky

Posted by

W Sudetach, w Rychlebskich horach, po czeskiej stronie przełęczy Gierałtowskiej (685 m n.p.m.) znajduje się urocza dolina w której kiedyś tętniło życie. Jeszcze chwilę po II wojnie światowej istniała tutaj wieś Hraniczki, po czesku Hraničky. Na początku w 1785 roku wieś miała niemiecką nazwę Grenzdorf, w 1828 roku przemianowano ją na Gränzdorf a nazwa czeska obowiązuję od 1924 r.

Hraničky położone były między przełęczą Gierałtowską, a szczytem Hraniční vrch, na wysokości 660-730 m n.p.m. Wieś po I wojnie światowej liczyła 300 mieszkańców, znajdował się tu kościół, szkoła i gospoda. Mieszkańcy żyli głównie z pracy w lesie i z pasterstwa, niektórzy szmuglowali różne towary przez pobliską granicę. Wieś po II wojnie światowej przymusowo wysiedlono, a zabudowania popadały w ruinę, w latach 50-tych XX wieku zostały wysadzone przez czechosłowacką armię.

Do dziś zachowało się niewiele, jakieś fundamenty, resztki ścian czy stare studnie. Niewiele też zostało z kościoła, w miejscu gdzie kiedyś stał urządzono miejsce biwakowe. W pobliżu tego miejsca istnieje źródło wody pitnej, które niedawno wyremontowano. Przez Hraniczki przebiega czeski czerwony szlak z Javornika do Żulowej oraz przez Przełęcz Gierałtowską biegnie polski szlak – czerwony i zielony.

Turyści znajdą też tu w górnej i dolnej części doliny dwie wiaty z miejscem na ognisko. Dojechać w to miejsce legalnie możemy szutrową drogą od wioski Nové Vilémovice, od wsi Vojtovice dojazd jest asfaltem, ale za miejscowością ustawiony jest zakaz ruchu.

GPS 50.31181, 16.97227

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply