Jeskyně na Pomezí

Posted by

Jeskyně na Pomezí położona jest na granicy Gór Złotych (Rychlebské hory) i Wysokiego Jesionika (Hrubý Jeseník), na północ od miejscowości Lipová-lázně. Jaskinia jest oświetlona i udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem. Jeskyně na Pomezí to jedna z większych jaskiń w Czechach, ma długość 1,7 km, lecz do zwiedzania udostępniono jedynie 390 metrów. Należy ona do jaskiń tzw żywych, a więc nadal odbywają się w niej procesy rozpuszczania i narastania szaty naciekowej. Najbardziej charakterystyczne nacieki, będące zarazem symbolem groty to naciek w kształcie serca i małego pieska.

Jaskinia na Pomezí została odkryta dopiero w 1949 roku w wyniku prac w pobliskim kamieniołomie, dzięki temu zachowała bogatą szatę naciekową w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Piersi turyści zeszli do niej w 1950 roku. Obecna oświetlona i zabezpieczona trasa turystyczna powstała w latach 2004-2005. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem, a obcokrajowcy dostają dodatkowo audio przewodnik, który jest też w języku polskim. Wewnątrz panuje temperatura 7,7°C, więc należy pamiętać o cieplejszej odzieży. Przy jaskini urządzono wygodny i darmowy parking, z toaletą i stołami piknikowymi.

GPS: 50.24627, 17.13816

Zobacz na pełnej mapie Jeskyně na Pomezí

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply