Jičín

Posted by

Jiczyn starszym na pewno w pierwszej chwili skojarzy się ze słynną czechosłowacką bajką Rozbójnik Rumcajs, który był bohaterem opowiadań Václava Čtvrtka. I motywy z tej bajki spotkamy w wielu miejscach Jiczyńskiej starówki, jest tu nawet muzeum poświęcone Rumcajsowi. Oczywiście w mieście odbywa się też festiwal bajek.

Oprócz tego miejscowość jest malowniczo położona, pośród wzgórz Czeskiego Raju i jest określana mianem jego bramy. Historia Jiczyna sięga 1293 roku, kiedy to pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o tym miejscu. Ze względu na wiele cennych pamiątek historycznych miasto zostało ogłoszone już w połowie ubiegłego wieku za miejski rezerwat pamiątek. Najbardziej charakterystyczną budowlą starej części miasta jest zamek Wallensteina, połączony z kościołem św. Jakuba Wielkiego.

Piękny jest też rynek Valdštejnovo náměstí z pięknymi zabytkowymi domami z podcieniami. Warto też wejść na Valdicką bramę, z której rozciąga się piękny widok na miasto.

GPS: 50.43717, 15.35163

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply