Kaple Panny Marie Sněžné – Hvězda

Posted by

Kaplica Matki Bożej Śnieżnej została wzniesiona na szczycie wzniesienia Hvězda, w czeskiej części Gór Stołowych zwanymi Broumovské stěny (Brumowskie ściany). Jej budowę rozpoczęto w 1733 roku z inicjatywy opata klasztoru benedyktynów w Broumovie – Othmara Zinkego. Projektantem tej budowli był K. I. Dienzehofer. Podczas panowania cesarza Józefa II, w czasie reform józefińskich, kaplicę zamknięto i mało co nie została zburzona, na szczęście nieużytkowana popadła tylko w ruinę.

Taki stan utrzymywał się do połowy XIX wieku, kiedy to za sprawą Jana Nepomucena Rottera kaplica została odbudowana i wyświęcona w 1855 roku. Kaplica jest łatwo dostępna, kilkaset metrów poniżej urządzono parking, a obok kaplicy funkcjonuje schronisko z bufetem – Chata na Hvězdě. Miejsce to jest też najlepszym punktem startowym do wycieczki w Broumovské stěny.

GPS: 50.56718, 16.26678

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply