Karlovo údolí

Posted by

Karlovo údolí położone jest na północ od „Czeskiej Szwajcarii”. Jest to dawny XIX wieczny kompleks SPA, który po nieudanej prywatyzacji obecnie jest w ruinie. Pierwotnie, w 1872 roku Karl Schütz wykorzystał stare drewniane baraki kolejowe i stworzył tu schronisko dla turystów. Pomysł okazał się dobry i Karl Schütz zarobił tyle, że mógł kupić całą dolinę wraz z lasami, łąkami oraz strumieniem.

I tak na miejscu pierwotnej drewnianej szopy powstała gospoda „Modrá koule”, obok której wybudowano nowy murowany budynek, który służył jako restauracja. Był tu też mały pawilon, w którym trzymano małpy dla rozrywki gości, a za potokiem znajdował się staw, na którym umieszczono wodną karuzelę z czterema łodziami.

Po śmierci Karla interes przejął jego syn Emil, który w 1904 roku poprosił o pozwolenie na budowę nowego budynku z salą balową i pokojami dla gości. Jednak rodzina Schützów w 1911 na skutek problemów finansowych musiała sprzedać majątek. Nabyło go wtedy miasto Šluknov i w 1913 roku przekształciło posiadłość w nowoczesny hotel SPA.

Do kompleksu prowadziła nowoczesna jak na owe czasy oświetlona elektrycznie droga, a na pobliskiej linii kolejowej stworzono specjalnie przystanek dla gości hotelowych. Całość otoczona była pięknym parkiem ze stawem, basenem i fontanną. Dla najmłodszych stworzono plac zabaw z huśtawkami, kolejkę linową, tor saneczkowy z drewnianymi sankami na kołach, a nawet elektryczną mini-kolej.

W czasie II wojny światowej ośrodek pełnił funkcję ośrodka rekreacyjno-leczniczego armii niemieckiej. Po wojnie w czasach socjalizmu obiekt był w rękach państwowych i służył jako ośrodek dla pracowników państwowych zakładów. Po upadku ustroju, wystawiono go na sprzedaż, ale nowy właściciel nic z nim nie robił więc obiekt popadający w coraz większą ruinę wystawiono ponownie na sprzedaż.

W między czasie budynek został rozkradziony i zdewastowany przez złomiarzy i innych wandali. Wiosną 2017 roku nowy prywatny właściciel z Liberca kupił pozostałości uzdrowiska w dolinie Karlovo z zamiarem odtworzenia dawnej świetności tego miejsca. Widać na około prace porządkowe, jednak sam budynek nadal jest w opłakanym stanie. Teren nie jest ogrodzony więc można go swobodnie zwiedzać.

GPS: 50.9902, 14.46933

Zobacz na pełnej mapie Karlovo údolí

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply