Koněpruské jeskyně

Posted by

Położone na terenie Parku Narodowego Czeski Kras Jaskinie Koniepruskie zostały wytworzone we wzgórzu Zlatý kůň. Znajdziemy je około 5 km na południe od miasta Beroun, w pobliżu wielkiego kamieniołomu białych wapieni dewońskich Čertovy schody. Jaskinie o łącznej długości 2000 m., położone są na trzech poziomach, których różnica wysokości wynosi 70 m. Z takimi parametrami uznawane są za najdłuższy system jaskiniowy w Czechach.

Koněpruské jeskyně jaskinie zostały odkryte w 1950 r. przez przypadek, podczas prac strzałowych w nieczynnym obecnie kamieniołomie Houbův lom. Jaskinia musiała mieć kiedyś połączenie ze światem zewnętrznym, gdyż znaleziono w niej dużą ilość kości zwierząt jaskiniowych i ludzkich których wiek oszacowano na 13 tysięcy lat. Odkryto tu również ślady nielegalnej mennicy, produkującej fałszywe husyckie halerze z wizerunkiem czeskiego lwa, będącego obecnie logotypem jaskini.

Długość trasy udostępnionej do zwiedzania wynosi 600 m, zaczynamy od poziomu środkowego, a kończymy na górnym, zajmie nam to godzinę czasu. Jaskinie można zwiedzać od kwietnia do października, w okresie zimowym nie są udostępnione do zwiedzania.

GPS: 49.91617, 14.06881

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply