Kościół św. Jakuba w Kutnej Horze

Posted by

Jednym z najważniejszych zabytków Kutnej Hory jest gotycki kościół św. Jakuba. Kościół znajduje się w samym centrum średniowiecznego miasta i służy jako ważny punkt orientacyjny w okolicy. Budowa świątyni trwała od połowy XIV wieku, aż do wieku XV. Kościół spośród innych wyróżnia bardzo wysoka wieża, ma ona 84 metry, usytuowana jest na zachodniej fasadzie. Pierwotnie świątynia miała posiadać dwie bliźniacze wieże, ale budowa drugiej nigdy się nie rozpoczęła.

Wewnątrz prezbiterium zdobią późnogotyckie freski, natomiast w nawie bocznej zachowały się freski z połowy XV wieku. Warte zobaczenia są cenne predelle zniszczonego ołtarza głównego z 1515 r., oraz obraz Świętej Trójcy autorstwa Petera Brandla, który jest częścią składową obecnego ołtarza barokowego. W 1995 roku, wraz z innymi zabytkami historycznego centrum Kutnej Hory wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

GPS: 49.9484, 15.2676

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply