Kutná Hora

Posted by

W poprzednich artykułach staraliśmy się opisać najważniejsze zabytki Kutnej Hory. Na koniec przyszedł czas na kilka zdań o mieście. Kutná Hora, to zabytkowe i warte odwiedzenia miasto w środkowych Czechach. Stare miasto, oraz dwa kościoły poza centrum zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rozwój Kutná Hora zawdzięcza złożom srebra, które wydobywano tu od XIII wieku. W owym czasie powstała tu nawet mennica królewska. W XVIII wieku, kiedy złoża srebra wyczerpały się zamknięto kopalne i zlikwidowano mennicę. Dziś jest ona siedzibą muzeum mincerstwa, czyli Czeskiego Muzeum Srebra z bogatą galerią numizmatyczną.

W mieście zachowało się bardzo dużo zabytkowych kamienic i innych ważnych budynków. Wśród nich należy wymienić ossuarium, Kaplicę Czaszek, Hrádek, kamienny dom gotycki, kamienną gotycką studnię, kolegium jezuickie, kościół św. Jakuba, kaplicę Bożego Ciała, kościół św. Barbary i wiele innych. Na pewno jest to miasto, które będąc w Czechach koniecznie trzeba odwiedzić. Na ten cel warto przeznaczyć co najmniej jeden dzień, jeśli jednak zostaniemy dłużej na pewno nie będziemy się tu nudzić.

GPS: 49.95026, 15.26644

Zobacz na mapie Kutná Hora

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply