Pałac Český Rudolec

Posted by

Miejscowość Český Rudolec położona jest w południowych Czechach w regionie zwanym Czeska Kanada. Pierwsze wzmianki o pałacu, choć niektórzy określają go mianem zamku pochodzą z 1353 roku. Miał wtedy charakter gotyckiej twierdzy wodnej. Leżał on na dawnym szlaku handlowym z Pragi do Wiednia. W XVII w. pałac przerobiono na styl renesansowy, kompleks zyskał oranżerię a nawet browar.

Ale pod koniec XVII wieku zamek został ponownie przebudowany, tym razem na styl barokowy, zyskał wtedy wieżę z zegarem. W 1860 roku po pożarze obiekt znowu zmienił styl na angielski neogotyk. Pod koniec II wojny światowej pałac został rozkradziony, a po wojnie znacjonalizowany. Bez konserwacji i prawdziwego gospodarza popadał w ruinę. Po upadku socjalizmu przeszedł w ręce samorządu, który znalazł na niego nabywcę i inwestora.

Po sprzedaży okazało się, że właściciel nie wywiązuje się z obietnicy odrestaurowania obiektu i niszczeje on przez kolejne lata. Dopiero kolejny nabywca zaczyna powolną modernizację pałacu, ruiny zostają zabezpieczone i udostępnione zwiedzającym, a w 2016 roku udaje się wyremontować wieżę. Jest nadzieja, że za kilka lat obiekt odzyska swoją dawną świetność.

GPS: 49.0669, 15.32689

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply