Pańska Skała to wulkaniczna bazaltowa skała położona w Górach Łużyckich, w miejscowości Kamenický Šenov. Nazwa formacji pochodzi z dosłownego tłumaczenia dawnej nazwy niemieckiej – Herrenhausfelsen. Panská skála osiąga wysokość 595m n.p.m. i zlokalizowana jest około 500 metrów na południe od szosy Kamenický Šenov – Nový Bor.
Na miejscu płatny parking i punkt informacji turystycznej. Miejsce objęte jest rezerwatem geologicznym i należy do najstarszych tego typu zjawisk w Europie. Pierwsze formy ochrony tego miejsca pojawiły się już 1878 r. Ale całkowite wydobycie bazaltu w tym miejscu nastąpiło dopiero w 1914 r. Dopiero w 1953 roku Pańską Skałę przekształcono w rezerwat przyrody (Národní přírodní památka, NPR).
Tutejszy bazalt powstał około 30 milionów lat temu. Wypływająca w tym miejscu lawa prawdopodobnie nie dotarła do powierzchni i zastygła w kominie wulkanicznym pod ziemią. Dopiero na skutek erozji i działalności człowieka miejsce to odsłoniło niesamowitą bazaltową wychodnię skalną. Bazaltowe słupy Pańskiej Skały osiągają wysokość 20 m, a ich średnica wynosi 20-25 cm.
Uroku temu miejscu dodają dwa niewielkie jeziorka u podnóża skały, które powstały w miejscach, gdzie wydobywano bazalt. Panská skála jest dziś najczęściej odwiedzanym przez turystów utworem geologicznym w Czechach.
GPS: 50.7697, 14.4848