Propast Macocha

Posted by

Przepaść Macocha, to największy lej krasowy w Czechach. Atrakcję tą znajdziemy w krainie zwanej Morawskim Krasem w Rezerwacie Przyrody Vývěry Punkvy. Do zwiedzania tego miejsca najlepszym punktem będzie duży parking w pobliżu leja. Z parkingu mamy już tylko kilka kroków do wielkiego zapadliska, nad którym umieszczono pomosty widokowe. Najłatwiej dostępny jest górny, do dolnych trzeba odbyć pieszą wycieczkę.

Głębokość przepaści wynosi 138,5 metra, a na jej znajduje się małe jeziorko, które ma 50 metrów głębokości, co daje nam w sumie całkowitą głębokość lejka 188,5 m. Dno lejka, dostępne jest też z jaskini Punkvy, którą opiszę już w osobnym wpisie. Najszybciej dostaniemy się do niej kolejką linową z miejsca w którym jesteśmy, lub możemy zrobić sobie pieszą orężną trasę sąsiednią doliną, i doliną Punkvy i po zwiedzeniu jaskini, wrócić kolejką linową na parking.

GPS: 49.37318, 16.72949

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply