Tiské stěny

Posted by

Tiské stěny wśród polskich turystów są mało znane w przeciwieństwie do tych położonych przy naszej granicy. Wychodnie skalne położone są w południowo-zachodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, na Obszarze Chronionego Krajobrazu Łabskie Piaskowce, obok miejscowości Tisá. Są to wysokie, bo dochodzące do 613 m n.p.m. piaskowcowe bloki skalne, tworzące bajkowe formy, słupy, wieże, ściany, jary, wąwozy, kaniony, wąskie korytarze, jaskinie i obszerne place.

Tiské stěny podzielone są dwie części Velkě stěny i Malě stěny. Wędrówka po tym terenie jest bardzo ciekawa i przyjemna. Najlepiej zacząć ją przy Turistická chata Tisá, na zachód od centrum miejscowości. Idąc z tego miejsca możemy zrobić sobie dwie pętelki po małych i dużych ścianach. Ułatwią nam to znakowane szlaki i ścieżki, które poprowadzono tak, byśmy zobaczyli najciekawsze miejsca.

Od 1996 roku jest to teren chroniony rezerwatem i wstęp jest tu odpłatny. W kasie wraz z biletem otrzymamy mapkę z przebiegiem szlaków i nazwami poszczególnych skał. Jako ciekawostkę warto dodać, że do 1818 roku można tu było tylko wejść z przewodnikiem, gdyż teren był zbyt niebezpieczny. Dziś o nasze bezpieczeństwo dbają barierki, poręcze, schody i drabinki.

GPS: 50.78761, 14.02886

Zobacz na pełnej mapie Tiské stěny

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply