Zamek Dívčí Kámen

Posted by

Ruiny Czeskiego zamku Dívčí Kámen już ze względu na piękne i malownicze położenie warto odwiedzić. Budowle postawiono niedaleko wioski Třísov, na skalistym wzgórzu o wysokości 470 m, w zakolu potoku Křemžský, który wpada w tym miejscu do Wełtawy. Wokół zamku prowadzi czerwony znakowany szlak turystyczny z Boršova nad Vltavou do Zlatá Koruny i żółty do stacji kolejowej w Holubovie.

Ruiny można zwiedzać przez cały rok od świtu do zmierzchu po wykupieniu biletu, w kasie otrzymamy też ulotkę z historią tego miejsca w języku polskim. Na terenie znajdziemy kilka ław piknikowych, gdzie możemy odpocząć i się posilić, jest też miejsce na ognisko i drewniana platforma służąca jako punkt widokowy na cały kompleks ruin. Pod samą warownię nie podjedziemy samochodem, ale trasę możemy sobie tak zaplanować, by zatoczyć pętelkę i nie wracać tą samą drogą.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku, a jego fundatorem był Karol IV Luksemburski. Warownia była używana do 1506 roku, po tej dacie została opuszczona przez właścicieli i do czasów współczesnych popadała w ruinę. Od 1958 roku Dívčí Kámen chroniony jako zabytek kultury Republiki Czeskiej a od 1952 roku utworzono tu rezerwat przyrody.

GPS: 48.88907, 14.35696

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply