Zamek Frýdberk

Posted by

Zamek, który przerobiono na kościół znajdziecie nieopodal polskiej granicy w miasteczku Žulová. Miejscowość położona jest na Przedgórzu Paczkowskim, u podnóża Rychlebskich hor. Historia miasta sięga 1266 roku, a zamek powstał prawdopodobnie w latach 1302-1319. Początkowo gród nosił nazwę Frýdberk i tak też nazwano warownie, która w pierwotnie była podobna do zamków Kaltenštejn i Rychlebský.

Zamek miał za zadanie strzec granicy Moraw i Śląska. Swoją funkcję spełniał do wojny trzydziestoletniej, kiedy to został zniszczony przez szwedzkie i polskie wojska. Wtedy też stracił swoje strategiczne znaczenie i zaczął popadać w ruinę. W 1703 roku przebudowano go jeszcze na browar, a w 1805 roku przekazano go kościołowi. latach 1809-1810 na ruinach warowni wybudowano kościół, na baszcie zamkowej dobudowano wieżę kościelną a z boku nawę. I w takim kształcie ta dziwna budowla pełniąc funkcję kościoła dotrwała do dzisiejszych czasów.

GPS: 50.30997, 17.10073

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply