Zamek Frýdlant

Posted by

Zamek Frýdlant położony jest w miejscowości Frýdlant, w północnej części Czech, tuż przy granicy z Polską. Jest to obszar gór Jizerské hory. Zamek Frýdlant to jedna z największych warowni w Czechach i stanowi połączenie średniowiecznego zamku z renesansowym pałacem. Budowa zamku ruszyła w 1278 roku, zlecił ją Rudolf Biberstein. Za idealne miejsce pod względem obronnym uznano wzgórze nad rzeką Smědou.

W czasie wojen husyckich miasto zostało spalone, jednak zamek ocalał i szybko się rozrastał, a w okół niego odrodziło się miasto. Nie nękany już atakami był czeto przebudowywany i zmieniał właścicieli. Styl renesansowy otrzymał podczas przebudowy w XVI wieku. Wtedy też powstał tak zwany zamek dolny ozdobiony piękną dekoracją sgraffitową.

W 1602 roku dobudowano kaplicę św. Anny, a główna wieża otrzymała renesansowy hełm. W 1767 roku powstało tzw. Skrzydło Kasztelańskie, a w latach 1867–1870 jednopiętrowe, neorenesansowe skrzydło przy „Zamku Dolnym”. Od zakończenia II wojny światowej zamek jest własnością państwa. Warto dodać, że już w 1800 roku na zamku Frýdlant otwarto pierwsze zamkowe muzeum w Europie Środkowej.

Zamek i dziś udostępniony jest do zwiedzania a ekspozycje obejmują: Kuchnie zamkowa, czynny piec, naczynia miedziane i cynowe oraz bogatą kolekcję fajek. Kolejna ekspozycja poświęcona jest wojnie trzydziestoletniej i osobie Albrechta z Valdštejna. Natomiast najnowsza ekspozycja przedstawia arsenał ponad 1000 szt. broni myśliwskich i wojskowych.

GPS: 50.91496, 15.08349

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply