Zamek Karlštejn

Posted by

Położony w Czeskim Krasie, 25 km na południowy-zachód od Pragi, Zamek Karlštejn został ufundowany w roku 1348 przez Karola IV. Gotycka warownia wznosi się na wzgórzu nad miasteczkiem Karlštejn i rzeką Berounką, która jest lewym dopływem Wełtawy. Zamek przeznaczony był do przechowywania królewskich skarbów, zbiorów świętych relikwii i klejnotów koronnych.

Najcenniejszym obiektem zamku jest kaplica Świętego Krzyża, znajduje się ona w Wielkiej Wieży. Jej wnętrze zdobi 129 obrazów tablicowych Mistrza Teodoryka, nadwornego malarza Karola IV, oraz 2200 szlifowanych kamieni. Zamek Karlštejn udostępniony jest dla turystów i czynny jest cały rok, oprócz poniedziałków i czeskich świąt.

Dla turystów w miasteczku przygotowano duży, płatny parking, z którego musimy jeszcze trochę iść na nogach. Można skorzystać z powozów, które oferują swoje usługi przy parkingu, ale warto chyba zrobić spacer i zobaczyć przy okazji dosyć ciekawe miasteczko Karlštejn.

GPS: 49.93952, 14.18802

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply