Zámek Zákupy

Posted by

Zámek Zákupy położony jest w niewielki miasteczku o tej samej nazwie, osiem kilometrów na wschód od miasta Czeska Lipa w Libereckým kraju. Renesansowy zamek Zákupy datowany jest na XVI wiek. Cały kompleks obejmuje również liczne obiekty gospodarcze, parki angielskie i francuskie, oraz fosę zamkową z niedźwiedziem. Pierwotnie w miejscu tym stała drewniana gotycka twierdza z XIV wieku, natomiast budowa murowanego zamku w stylu renesansowym rozpoczęła się w 1541 r. Zakończoną ją w 1552 roku, ale w 1573 roku zamek spłonął i został obudowany po pięciu latach.

Przez lata posiadłość była w rękach wielu rodów i była wielokrotnie przebudowywana. Warto też wspomnieć, że zamek służył w drugiej połowie XIX wieku jako letnia rezydencja byłego cesarza austriackiego Ferdynanda I. Po II wojnie światowej obiekt znacjonalizowano i powstały tu biura państwowych lasów i folwarków. Wtedy niektóre cenne wyposażenie zostało wywiezione do Pragi. Dziś obiekt udostępniony jest do zwiedzania po uiszczeniu opłaty za wstęp. Czynny jest od kwietnia do października. Zobaczymy tu bogato zdobione i luksusowo urządzone wnętrza mieszkalne, oraz kaplice. Bardzo cenną atrakcją jest osobista winda zbudowana przez Ringhoffera w 1870 roku. Inna atrakcja znajduje się w fosie zamkowej jest to niedźwiedź o imieniu Medoušek.

GPS: 50.68759, 14.64369

Zobacz na pełnej mapie Zámek Zákupy

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply