Zlatý Chlum

Posted by

Zlatý Chlum, czyli Złoty Pagórek, to popularny szczyt w czeskich Jeseníkach. Turystów przyciąga tu zabytkowa wieża widokowa, z widokiem na jezioro Otmuchowskie w Polsce, na południu zobaczycie całe pasmo górskie Hrubého Jesionika od Pradědu po Šerák. Widok na zachód obejmuje Králický Sněžník i Rychlebské hory.

Kamienna wieża na Zlatým Chlumie liczy sobie 26 m wysokości i została wybudowana w 1899 roku. Położona jest 875 m n.p.m. i by wejść na jej szczyt musimy pokonać 145 stopni schodów. Wieża powstała z inicjatywy Vinzenze Priessnitze w 1898 roku i rok później oddano ją do użytku turystycznego. W 1902 roku obok wieży wybudowano chatę turystyczną, która w 1955 roku spłonęła, ale kilka lat później została zrekonstruowana.

Zdobycie szczytu nie nastręcza większych trudności, prowadzi tu wiele znakowanych szlaków, a bardziej leniwi mogą dojechać w pobliże samochodem, gdzie obok schroniska Čertovy kameny urządzono parking, można też pewnie na nim zanocować w kamperze. Od parkingu na Zlatý Chlum to już tylko dłuższy spacer, ale jednak trochę pod górę. Wieża widokowa czynna jest cały rok w godzina 10-18, wejście jest odpłatne i wynosi 20 CZK, dzieci do 15 lat 50% ceny. (dane z 2018 roku)

GPS: 50.23795, 17.23746

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply